کارگروه تربیت محور شهید ابراهیم هادی

یکی از مهم ترین کارگروه های کانون ، کارگروه تربیت محور میباشد که در حقیقت نقش محوری در میان همه فعالیت های مجموعه ایفا م کند، در کارگروه تربیت محور دو بغد بسیار مهم وود درد که یکی تربیت نخبگان و دیگری نربین عموم جامعه که براساس متدها و اندیشه های اسلام ناب محمدی طراحی و در حد ظرفیت اشخاص و مجموعه امکانات موجود در آن با چاشنی علم و تجربه اجرا می گردد.

توجه به این مسئله که سایه کارگروه های مجموعه هم طوری طراحی گردیده که بتواند ابزار تحقیق یک فرایند تربیتی در مسیر اهداف کارگروه تربیت محور ایفا نقش نماید و در نهایت علاوه بر پرورش اعضا و پرسنل و نخبگان و … در اجتماع نیز اثرات قابل توجهی را از خود بجا می گذارد.

در کارگروه تربیت محور شهید ابراهیم هادی که بر مبنای کلام امام خامنه ای که فرمودند: من از جوانان سه چیز می خواهم و آن تحصیل و تذهیب و ورزش می باشد. فعالیت های و اموزش های محتلفی گنجانده ایم که از جمله ان می توان به جلسات هیئات محب الشهدا که به صورت هفتگی و مناسبتی و با برنامه هایی متناسب با زائقه نسل جوان و نوجوان و همچنین تشکیل کرسی های آزاد اندیشی با موضوعات مختلف اعتقادی ، سیاسی و … و دوره های مطالعاتی که ابتدای آن را با تحریک و تشویق ذهن نوجوان و جوان شروع می شود و میانه راه با معرفی کتاب متناسب هرشخص ادامه پیدا می کند و از همه مهم تر ایجاد فضایی برای انتقال محتویات کتاب ها ، مطالعه می شود و به سایرین با روش های مختلفی و همچنین دوره های آموزشی و اردویی و فعالیت های اجتماعی و . . . که در سایر کارگروه ها طراحی و تدوین و اجرا می گردد اشاره نمود.

کارگروه تربیت بدنی و اردویی شهید زین الدین

آمادگی جسمانی و تخلیه هیجانات و امس مابین اعضا و مربیان، از مهم ترین اهداف این کارگروه می باشد .

باتوجه به اهمیت چگونگی تخلیه هیجانات جوانی و نوجوانی و همچنین ویزگی های منحصر به فرد ، ورزش در رابطه با جسم سالم و پدیده،اردو که نقش بسیار مهمی در یک فرایند تربیتی و پرورشی و حتی فرهنگی دارد،این کارگروه راه اندازی گردیده است.که البته در این که برنامه ریزی بسیار دقیق را احتیاج دارد هیچ شکی نیست، که به لطف خدا و نظر حضرات معصومین (ع) و جلسات پی یا پی کارشناسی،برنامه ای جامع و دقیق طراحی و تدوین گردید و در حال اجرا می باشد که از جمله بخش های آن می توان اشاره به فعالیت های زیر نمود :

1)راه اندازی باشگاه فوتسال

2)طراحی و راه اندازی اتاق تفریح

3)اردوهای درون و برون شهر(مشهد ، فصل طراوت ، کربلا ، اردوگاه و . . .)

4)راه اندازی اردوگاه های چالوس ((اختصاصی))photo_2017-07-19_18-37-21

5)مسابقات در زمینه های گوناگون

6)پینت بال و . . .

کارگروه رسانه دیداری و شنیداری شهید آوینی

یکی از مهم ترین ابزار هایی که دشمن بر علیه اسلام عزیز در جهت ضربه زنی با هدف تهاحم فرهنگی استفاده می نماید ، رسانه است ، آن هم در تمام ابعاد آن می باشد . از بین بردن تحکیم بنیاد خانواده و شبهه پراکنی ، ناامیدی ، مخدوش کردن چهره نظام مبارک اسلامی جمهوری اسلامی ایران ، ابتضال در بین نسل جوان و نوجوان و . . . از اهداف بلند مدت ، کوتاه مدت و امپراطوری های رسانه ای دشمنان اسلام می باشد. تمام این معضلات و همچنین قدرت فضای رسانه ای در ترویج دین مبین اسلام به عنوان یک عنصر مدرن ما را بر این دانست که در این عرصه با توجه به وسع خود وارد شده و گام هایی هرچند کوچک ولی کار آمد را بر داریم. رسانه بصیر که عنوان این کارگروه می باشد در چند بخش طراحی گردیده که از آن می توان اشاره کرد به :

1.تلویریون اینترنتی

2.گروه مستندسازان

3.برنامه ثبت عاشقی

4.موزیک ویدیو انقلابی

5.سایت http://liyanbassir.ir/

6.شبکه های اجتماعی رسانه بصیر https://telegram.me/kalamebasir http://instagram.com/resanebasir

کارگروه اجتماعی و ستادی شهید همت

یکی از مهم ترین رشالت های کار تربیتی و پرورشی در رابطه با نسل جوان و نوجوان که بسار حائض اهمیت می باشد. بحث چگونگی حضور اجتماعی و رسالت های فردی شخص در اجتماع و مسئولیت پذیری فرد نسبت به اجتماع خود و . . .می باشد.

بدون شک چگونگی برخورد شخص با معضلات و یا فرصت هایی که در اجتماع وجود داردف از نکته های اساسی تربیت روحی جوانان می باشد که اگر ب اساس واقعیت های جامعه و راهکارهای دقیق اسلام عزیز، در یک فرایند تربیتی طراحی و اجرا گردد قطعا می تواند در موفقیت هر شخص نقش بسیار مهمی را ایفا نماید.

ما نیز در این کارگروه تصمیم گرفتیم تا انگیزهایی را در رابطه با حضور اجتماعی این عزیزان ایجاد نماییم که از جمله آن می توان اشاره کرد به :

1_فعالیت های ستادی مانند :

بررسی مشکلات محله و انتقال به مسئولین

تشکیل صندوق خیریه و رسیدگی به فقرا

اهدا مسئولیت در بندهای مختلف

2_گردهمایی امام رضا(ع)

3_جشنواره بانوی آفتاب

4_طرح ایجاد محله معنوی

5_اردوهای جهادی و . . .

کارگروه آموزش و پژوهش شهید چمران

آموزش و پژوهش یکی از بارزترین ، ریشه ای ترین مباحث در امر تربیت و تولید فرهنگ و علم می باشد که در واقع از اساسی ترین ملزومات طراحی و تدوین برنامه ای جامع و همه جانبه خرد . کلان است . کانون بصیر هم که قدم در مسیر فعالیت های فرهنگی و تربیتی نهاده ، نگاهی بسار جدی و مدرن را در این عرصه دارد و پرسنل و اعضا کانون را ملزم به فراگیری علومی همچون قران کریم به صورت یک آموزش جامع و یادگیری یک زبان خارجی و کاربردی وجلسات تقویت تحصیلی و دوره های مهارتی و المپیادی و . . .نموده است و که به لطف خدا ، علاقه مندی اعضا نسبت به مطالعه هم جز و خصوصیات قابل توجه می باشد. البته در عرصه پژوهش هم در حال حاضر مشغول به گردآوری 4 جلد کتاب در موضوعات آموزش زبان با متدهای اسلامی – طب اسلامی – روانشناسی کودک – تعلیم چگونه زیستن از دیدگاه اسلام و . . .می باشد.